Операційні системи

Все що ви хотіли про них знати, але боялись запитати

Почати

Операційна система - це

це сукупність програм, які призначені для керування ресурсами комп’ютера й обчислювальними процесами, а також для організації взаємодії користувача з апаратурою.

Що далі?

Основні компоненти ос

Назва це ще не все

Базовий модуль (ядро)

Виконує ініціалізацію системи, керує процесами, пам’яттю, файловою системою.

файлова система

Для персонального комп’ютера файлова система є серцевиною всього системного програмного забезпечення. Структура файлової системи та структура зберігання даних на зовнішніх носіях визначають зручність користування персональним комп’ютером, швидкість доступу до файлів, можливість створення ефективних БД.

Файл

Місце постійного зберігання інформації – програм, даних, текстів, закодованих зображень та інших (інакше – поіменований набір даних). Кожний файл має ім'я, зареєстроване у каталозі – списку файлів. Характер інформації, що зберігається, визначає його тип. Ім'я і тип використовують для ідентифікації файлу.

Каталог

Група файлів, об'єднаних за якимось критерієм. Каталог доступний користувачеві через командну мову ОС. Він може мати власне ім'я та зберігатися в іншому каталозі поряд із звичайними файлами. Так утворюються ієрархічні файлові структури.

Командна мова

У будь-якій ОС існує командна мова, яка дозволяє виконувати різні дії – звернення до каталогу, форматування зовнішніх носіїв, запуск програм та ін. Аналіз та виконання команд користувача, включаючи завантаження готових програм з файлів в ОС та їх запуск, здійснюється командним процесором ОС.

Утиліти

Програми, призначені для виконання допоміжних операцій обробки даних або обслуговування комп’ютера.

Сім'ї ОС

нужно было ставить линукс...

Юнікс-подібні ОС

Системи Юнікс запускаються на великій кількості процесорних архітектур. Вони широко використовуються як серверні системи у бізнесі, як стільничні системи у академічному та інженерному середовищі. Тут популярні вільні варіанти Юнікс, такі як Лінукс та БСД-системи. Окрім того, деякі з них останнім часом набувають широкого поширення в корпоративному середовищі, особливо це стосується орієнтованих на кінцевого користувача дистрибутивів Лінукс, в першу чергу Ubuntu, Mandriva, Red Hat Enterprise Linux та Suse. Лінукс також є популярною системою на стільницях розробників, системних адміністраторів та інших ІТ-спеціалістів.

Обрати свій дистрибутив

Родина Microsoft Windows

Спочатку родина ОС Microsoft Windows проектувалась як графічна надбудова над старими середовищами DOS. Сучасні версії розроблені на базі нового ядра (англ. NT - New Technology, Нова технологія), яке з'явилось в OS/2, запозичене з VMS. Windows запускається на 32- та 64-бітних процесорах Інтел та AMD; попередні версії також могли запускатись на процесорах DEC Alpha, MIPS, Fairchild (пізніше Intergraph) Clipper та PowerPC. Проводились роботи на портування її на архітектуру SPARC.

Windows 10 here

Mac OS X

Mac OS X — це ряд графічних ОС, що розроблюються, реалізуються та підтримуються компанією Apple. Mac OS X — це наступниця оригінальної MacOS, що її розробляла Apple з 1984 року. На відміну від попередниці, Mac OS X є Юнікс-системою, що розроблена на основі NEXTSTEP, близької до гілки BSD.

Buy Mac/iMac

Підписатись на розсилку

Будь в курсі новин в світі ОС